Zdaję sobie sprawę, że choć jest wiele artykułów – także mojego autorstwa – o podejmowaniu trudnych decyzji, pułapkach samotności i sposobach radzenia sobie z tym, wielu liderów i tak będzie czasami czuło osamotnienie. Mimo że mają dobre relacje w zespole, nie wszystkimi wątpliwościami mogą się podzielić z jego członkami. Nawet jeśli szef liczy się z ich zdaniem, nie zawsze jest dostępny i niekoniecznie chcą z nim analizować wszystkie swoje bolączki.

Samotność dotyka nie tylko osoby na stanowiskach menedżerskich, ale też np. sprzedawców. Nie o wszystkim mogą porozmawiać z klientami albo z szefem, a bliscy nie zawsze rozumieją ich wyzwania. Z kolei koledzy są zbyt zajęci swoimi sprawami.

Problem ten pojawia się również w wielu związkach. Choć o wielu sprawach można swobodnie rozmawiać, w niektórych obszarach partnerom trudno się zrozumieć i irytują ich nieadekwatne uwagi drugiej strony.

Jak temu zaradzić? Czy jest na to lekarstwo?

Człowiek czuje się samotny, gdy potrzebuje wsparcia. Kiedy go nie potrzebuje – bycie samym ze sobą nie jest samotnością. O szukaniu wsparcia pisałem już kiedyś w artykule Przyjaźnij się z ludźmi, którzy życzą ci jak najlepiej. Jest jednak jeszcze jeden ważny aspekt relacji, które mogą dawać wsparcie, a mianowicie oczekiwania.

Jeżeli bliscy nie znają realiów twojej pracy – nie oczekuj, że udzielą ci dobrej rady. Zresztą nikt nie zna wszystkich niuansów twojej sytuacji tak dobrze jak ty, nikt nie postrzega jej tak, jak ty ją widzisz. Dlatego inni mogą przedstawić ci inną perspektywę, ale niekoniecznie rozwiązanie.
Jeżeli zespół ma później wdrażać twoją decyzję – nie spodziewaj się, że z entuzjazmem podejdzie do dodatkowych wyzwań i trudności. Jeżeli klienci będą musieli zapłacić więcej – nie bądź zdziwiony, jeśli będą naciskać i szukać argumentów za inną opcją.

Spojrzenie z pewnej perspektywy na bliskich, kolegów, szefów i klientów, zrozumienie, że oni też mają swoje oczekiwania i swoje ograniczenia, pozwala lepiej tonować własne. Wydaje się to oczywiste – należy szukać wsparcia w tych obszarach, gdzie towarzysze drogi potrafią pomóc. Nie jest to jednak intuicyjne, wymaga pewnej dojrzałości i dystansu do siebie. Dobra wiadomość jest taka, że ten dystans można wypracować, najlepiej przy wsparciu przyjaciela lub coacha.

Jeżeli chcesz najpierw spróbować sam, to temat zarządzania swoimi oczekiwaniami bardzo ciekawie podejmuje książka Odwaga bycia nielubianym. Ichiro Kishimi i Fumitake Koga piszą w niej o „podziale zadań”. Według tej teorii bliscy mogą być towarzyszami na ścieżce życia, ale nikt nie powinien się wtrącać w cudze „zadania” ani pozwalać, aby choć jedna osoba mieszała się w jego własne. Termin „zadania” określa tu różne aspekty wzajemnych relacji, których charakterystyka może być różna. Autorzy dużo uwagi poświęcają samoakceptacji, ryzykom związanym z pochwałami i zaufaniu. Zwracają też uwagę, że czasami zupełnie nie mamy wpływu na reakcje innych : „Wśród dziesięciorga ludzi jeden będzie cię krytykował, bez względu na to, co zrobisz. Ta osoba nie będzie cię lubić i ty nie poczujesz do niej sympatii. Dwie inne będą cię akceptować bez zastrzeżeń i ty też je zaakceptujesz, a potem blisko się z nimi zaprzyjaźnisz. Pozostałych siedem nie będzie się zaliczało do żadnego z tych typów”.

Inną pozycją zwracającą uwagę na ten aspekt jest Rosnąc w siłę Brené Brown.

Serdecznie zachęcam do przeczytania choć jednej z nich. A najlepiej obu 🙂 .

Gdy potrafisz zrozumieć i zaakceptować to, czego możesz oczekiwać od innych, twoje relacje stają się bardziej wartościowe. I to wszystkie relacje: lidera z zespołem, z przyjaciółmi, z partnerem, a nawet z klientami.

A wracając do liderów : zamiast fascynować się odkrywcami jak Steave Jobs czy Elon Musk, może przyjrzyjmy się lepiej, jak działają ci, którzy nie wyglądają na samotnych, lecz raczej szczęśliwych w swoich relacjach z zespołem jak Richard Branson, Rafał Brzoska czy Szymon Szczęśniak

To był już ostatni, czwarty, artykuł z mini-serii „Samotność lidera”. Wcześniejsze publikacje to :
1. Samotność Lidera – o tym, jak samotności zapobiegać, budując zaufanie
2. Pułapki samotności – o najczęstszych pułapkach czyhających na samotnych liderów
3. Nie chcem, ale muszem – o podejmowaniu trudnych decyzji (w samotności).
Jeżeli interesują Cię moje publikacje z obszaru przywództwa czy rozwoju osobistego
– zachęcam do śledzenia mojego bloga :
Jakub Czapliński – Praktyk w mentoringu